Blog Archives

Доколку светот беше една држава – Истанбул ќе беше главен град…

Истанбул со Magelan

Истанбул со Magelan

Без разлика дали ги сакате и следите турските серии, Истанбул ќе ве воодушеви во секоја смисла, од неговата големина, до историското наследство кое се меша со современиот начин на живот, што се препознава во специфичната архитектура и култура.

Покрај тоа што е најголемиот турски град со 13,5 милиони жители, Истанбул претставува и економско, културен и историски центар на оваа земја.

Босфорот го дели градот на два дела, европскиот и азискиот, а го спојува со Мраморното и Црното Море. Климата е медитеранска со највисока просечна температура во зимскитемесеци до околу 10 степени.

Градот покрива површина од 1.830,92 квадратни километри, а провинцијата Истанбул, пак, опфаќа 5.196 km². Истанбул има 39 населби, од кои 27 се во градот Истанбул, кои сите заедно го формираат Големиот Истанбул, или Општина Истанбул.

Градот е уреден со прекрасни паркови, шеталиште покрај ривиерата на морскиот брег, а посебно се интересни вежбалните на отворено наменети за сите кои сакаат да спортуваат на отворено и да живеат во здравиот дух.

Кога ќе го посетите Истанбул немој да заборавиме да ја пробате турската кујна која е навистина неодоливо вкусна, а особено традиционалната турска баклава со зелен ф’стак, турското кафе, чајот, симит, пишманлии, салеп и многу други специјалитети.

Истанбул со Magelan

Истанбул со Magelan

Пазарењето во Истанбул, особено во Капали чаршија е вистинска забава, немојте да заборавите да се ценкате зошто првата цена и онаа по која ќе го купите производот драстично се разликуваат.

Но сепак, Истанбул е еден од најубавите и волшебни градови во светот, каде милиони луѓе си ги живеат своите секојдневни животи. Тој е неверојатна мешавина на култури со многу фин и гостопримлив народ. Една од неговите главни обележја е тоа што овде е тешко да се направи разлика меѓу класите во општеството. Тоа е град каде сите се сиромашни и сите се богати.

Истанбул, како и некои други градови во Турција, се единствените во светот каде има улични работници, кои успеваат да заработат на самите работни места. Постојат чистачи на чевли, продавачи на храна и пијалаци, на весници, разни занаетчии и многу други кои му даваат посебна магија на овој град. Всушност, немаме ни потреба да влегуваме во некој поголем маркет или продавница бидејќи скоро сè може да се купи од улиците. Важно е да се забележи дека жителите на Истанбул се народ на чајот, бидејќи го консумираат често како дел од нивната традиција.

Магелан Травел ја нуди оваа прекрасна дестинација во својата програма за Нова Година!
Не пропуштајте да ја прославите Новата Година во еден од најубавите градови на светот.
За целосната понуда – ОВДЕ!

Будимпешта – метропола од бајките за време на нова година

Будимпешта

Будимпешта

Постојат голем број на луѓе кои можат да се вљубат во еден град со само еден мал поглед кон него. Од друга страна пак, луѓе кои по подолг престој во истиот откако убаво ќе го запознаат, едноставно се приврзуваат, но сепак сите ќе се сложат: Будимпешта е градот кој дефинитивно ќе ви остане во срцето.
Широкиот Дунав тече низ средината на оваа метропола, делејќи ја ридестата Буда од рамната Пешта. Град со два милиони жители, богата историја, прекрасна архитектура.
Во оваа европска метропола може да го посетите Музејот на современата уметност, да го посетите националниот парламент, да го видите и хотелот што е во облик на пченка, но тука веднаш во близина на главната метро станица Москва има и видиковец кој ќе ви го одземе здивот…Но доколку ја посетите Будимпешта – тогаш е задолжително да ги посетите термалните базени и спа центри во комбинација со некоја масажа. Во близина на хотелот Хилтон е споменикот на рибарите со премногу скулптури, а не смее ни да се заборави готичката катедрална црква.

Панорама на Будимпешта

Панорама на Будимпешта

Овој град на секој турист му нуди многу повеќе од она што вреди да се посети, а тоа е возење со брод по Дунав, термалните извори и излет до Свети Андреј. Унгарската кујна е посебен предизвик за сите гурмани кои сакаат да уживаат во откривањето нови вкусови. Цената во рестораните со одлична услуга е многу пристојна. Веќе со години унгарската престолнина важи за одличен шопинг центар, а малку се оние кои не знаат за улицата Ваци околу која се наоѓа целата шопинг зона. Интересно е дека секој може да си најде по нешто за себе, и оние со длабок, а и оние со плиток џеб. Можете да пазарите и од outlet центрите кои се наоѓаат на самиот излез или влез во градот. Во нив ќе најдете брендирана гардероба по значително ниски цени, што е доволен мотив барем за викенд да се упатите кон Бидимпешта. Фотографии за сеќавање сигурно ќе направите пред прочуениот Парламент, на плоштадот на Хероите и во стариот дел на градот.
Црквата Матијаш (Mátyás templom) е црква која се наоѓа токму во оваа Унгарска престолнина и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1015 година со готски стил, и е втората по големина црква во Будимпешта. Но што е многу интересно, во 1541 година била претворена во џамија.
Но како да ја опишеме Будимпешта, а да не го споменеме бисерот на градот, белегот кој кротко ја прераскажува историјата на Централна Европа… Дунав, кој минува низ повеќе главни градови и тоа Виена, Братислава, Белград  и Будимпешта. Задолжително е прошетката и крстарењето за вечно сеќавање.

Магелан Ве поканува на уживање во оваа Европска Метропола. Повелете и погледнете ја нашата понуда која ја припремивме специјално за Вас.